Proces technologiczny uzyskiwania biogazu w biogazowni
Przepisy prawa pozwalają na przetwarzanie w biogazowni rolniczej odpadów z przemysłu rolno-spożywczego.
Biogazownia podlega pod szereg regulacji, które jasno określają, co może stać się substratem biogazowym.
Bio-Wat przestrzega tych wytycznych.
Substraty są przywożone na teren biogazowni i magazynowane w betonowych silosach. Ich ilość i czas magazynowania są ściśle regulowane procesem technologicznym. Oznacza to, że nie przywozi się ich do biogazowni „na zapas”, ani nie magazynuje się ich zbyt długo, by nie zaczęły gnić. Odpady, które od tej pory są już substratami, przykrywane są folią do czasu, kiedy zostaną załadowane do instalacji za pośrednictwem podajników.
1
Bezpośrednio przed podaniem substratów do instalacji, są one ze sobą mieszane w ściśle określonych proporcjach, aby uzyskać odpowiednią biogazogenność.
2
Następnie mieszanka trafia do urządzenia mieszająco-dozującego, gdzie zamkniętymi przenośnikami ślimakowymi podawana jest do fermentatorów – charakterystycznych dla biogazowni budynków nakrytych kopułami. Tam zachodzi właściwy proces fermentacji.
Fermentacja zachodzi w temperaturze między 37 a 42ºC, przy udziale bakterii beztlenowych. Mieszanka jest regularnie mieszana, by proces fermentacyjny przebiegał możliwie efektywnie. Wytwarzany w tym procesie gaz kumuluje się pod dachem.
3
Kolejnym krokiem jest wstępne oczyszczenie biogazu, co następuje jeszcze w komorze fermentacyjnej.
4
Tak przygotowane paliwo jest spalane w jednostce kogeneracyjnej. W wyniku spalania biogazu uzyskuje się prąd elektryczny, który jest oddawany do sieci elektroenergetycznej oraz ciepło, które w części jest wykorzystywane na potrzeby własne biogazowni do ogrzewania pulpy fermentacyjnej w fermentorach, a w części jest sprzedawana odbiorcom zewnętrznym.
5
Proces wytwarzania biogazu jest bezemisyjny i przeprowadzany w szczelnej instalacji, by nie utracić ani centymetra sześciennego cennego paliwa.
Produktem ubocznym powstającym w procesie fermentacji jest poferment, który w Bio-Wat posiada certyfikat nawozowy.
6
Jakie odpady przetwarzane są w biogazowni rolniczej?
Głównymi substratami/materiałami przetwarzanymi w biogazowni są:

Kiszonka kukurydziana (stosowana także jako pasza dla bydła)

Ziemniaki
i ścier ziemniaczany

Ogonki
i wysłodki buraczane

Sałata

Substraty płynne,
przechowywane w hermetycznych zbiornikach
Jak realizujemy Kodeks Przeciwdziałania Uciążliwości Zapachowej
We wrześniu 2016 roku ówczesne Ministerstwo Środowiska (obecnie Ministerstwo Środowiska i Klimatu) opublikowało kodeks dobrych praktyk dla biogazowni rolniczych, których wdrożenie przyczynić się ma do przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym.
W biogazowni Bio-Wat Sp. z o.o. wdrożono w całości
Kodeks Przeciwdziałania Uciążliwości Zapachowej.
- odpowiednia lokalizacja – najlepiej w pobliżu miejsca powstania substratów, dotyczy to zwłaszcza surowców płynnych – blisko gorzelni, mleczarni, fermy zwierząt;
Dostawcy substratów ulokowani są w promieniu 50 km od biogazowni. - umiejscawianie na nieprzepuszczalnym wyprofilowanym podłożu z systemem kanalizacyjnym z możliwością zawracania odcieków;
Sieć kanalizacyjna na terenie biogazowni jest podłączona do instalacji, by ponownie wykorzystywać wodę w procesie technologicznym. Ponadto zamontowano pompy, które odciągają nadmiar wody i transportują ją bezpośrednio do instalacji. - przeprowadzanie przeglądów technicznych – konieczność utrzymywania parametrów projektowych instalacji oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów technicznych;
Biogazownia przechodzi regularne odbiory i kontrole stanu technicznego zarówno budynków, jak również instalacji oraz samego procesu technologicznego. Dysponujemy wszystkimi stosownymi potwierdzeniami. - konserwacja i higienizacja obiektów;
Biogazownia jest pod nadzorem służb weterynaryjnych. Regularnie przeprowadzana jest deratyzacja obiektu, jak również dodatkowo przeprowadzana jest dezodoryzacja środkami biologicznie czynnymi, które wiążą cząsteczki złowonne.
- właściwe zabezpieczenie miejsc przechowywania substratów; stosowanie zamkniętych lub przykrytych zbiorników; wyposażenie w szczelne króćce zbiorników do magazynowania substratów oraz cystern dowożących; hermetyzacja – środki transportu stasowane do przewozu substratów powinny być hermetyczne, a trasy przejazdów powinny omijać tereny o gęstej zabudowie;
Substraty stałe przechowywane są zgodnie z przepisami i magazynowane pod foliami. Odcieki z nich spływają do kratek ściekowych, z których odciek jest przepompowywany bezpośrednio do instalacji. Część substratów nie wymaga przykrywania, natomiast są magazynowane w silosie usytuowanym dalej od zabudowań. Substraty płynne przechowywane są w hermetycznych zbiornikach wyposażonych w systemy pomp podających. - dostarczanie substratów za pomocą urządzeń wewnętrznych - rurociągami z ferm zwierząt lub zakładów przetwórczych;
Zapis ten nie dotyczy biogazowni, ponieważ biogazownia nie przetwarza odchodów zwierząt gospodarskich. - sadzenie drzew, roślinności średnio i wysokopiennej;
Na terenie biogazowni w okresie wiosennym planowane są dodatkowe nasadzenia wzdłuż wschodniej granicy działki.
Korzyści z działalności biogazowni
Korzyści z działalności biogazowni.
Historia biogazowni Bio-Wat sp. z o.o.
Bio-Wat sp. z o.o. to pierwsza w Świdnicy rolnicza biogazownia. Została wybudowana w 2011 roku na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefa Świdnica.
Głównym surowcem energetycznym, z którego biogazownia pozyskuje gaz do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, są uprawy roślin energetycznych, odpady rolne i odpady przemysłu spożywczego.
Bio-Wat sp. z o.o. jest członkiem Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. Biogazownia podlega bezpośredniemu nadzorowi Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu.